Szkoła Podstawowa  im. Szarych Szeregów

Piaski 10 a

86 -302 Piaski

E-mail: sppiaski@grudziadz.ug.gov.pl

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej:  Skrytka_ESP posiadająca adres: /SPPiaski/SkrytkaESP

Reaguj na przemoc wobec dzieci - to Twój obowiązek!

NIE PYTAJ, JAK BYŁO W SZKOLE. NIE KRZYCZ I POZWÓL SIĘ CZASEM PRZYTULIĆ

– To dorośli nie pozwalają się przytulać?

– Mój tato nie pozwala.

Przemoc kojarzy nam się z biciem i wyzwiskami, ale brak czułości i bliskości boli tak samo.

Jeżeli ostatnio tego nie robiłeś/aś, przytul swojego kochanego dzieciaka i powiedz mu, że cokolwiek by się nie działo, to zawsze, ale to zawsze jesteś po jego stronie.

Przytulajmy nasze dzieciaki częściej, to nic, że są wyższe o głowę… przytulajmy i mówmy, kim dla nas są.

W tych drobnych gestach i dobrych słowach, są ich skrzydła.

PĘKA MI SERDUSZKO… BOI SIĘ, ŻE MAMA PRZESTANIE MNIE KOCHAĆ

Fragment rozmowy z 9-letnią Madzią:

Co najczęściej mówi ci mama?

Madzia: No chyba, że jestem niegrzeczna.

Wyjaśnisz mi?

Madzia: No jak rozrabiam.

A co dokładnie robisz jak rozrabiasz?

Madzia: No niechcący wyleję mleko, albo zapomnę kluczy, albo zagapię się w niebo i się przewrócę.

Rozumiem, a co wtedy czujesz?

Madzia (po długiej chwili bardzo cicho odpowiedziała): …jak pęka mi serduszko.

Madzia: … pęka, bo się boi.

A czego się boi?

Madzia – …boi się, że mama przestanie mnie kochać.

TATA MNIE UDERZYŁ, BO BYŁAM NIEGRZECZNA

Fragment rozmowy z 9-letnią Madzią.

„Powiedziałam takiej pani z policji, że tata mnie uderzył. A przecież on to zrobił, bo byłam niegrzeczna”.

Jeśli dwuletnie dziecko niczego się nie domaga, nie oczekuje, nie sygnalizuje żadnych swoich potrzeb, to świadczy o tym, że wytresowano je, żeby nie robiło problemów, bo zostanie ukarane. To są ciche i potwornie smutne dzieci. Dużo wysiłku kosztuje, żeby nauczyć je, że mogą być beztroskie i uśmiechnięte. Że nie muszą być dorosłe.

Dziecko, które doświadcza krzywdy (ze strony dorosłych lub rówieśników) zwykle wysyła do otoczenia pewne sygnały, a jego zachowanie na różne sposoby wskazuje, że dzieje się coś złego. Dlatego niezwykle ważna jest czujność osób dorosłych znajdujących się w pobliżu.

REAGUJ NA PRZEMOC WOBEC DZIECI! TO TWÓJ OBOWIĄZEK!

Osoba, która posiądzie wiedzę np. o ciężkim przestępstwie popełnianym wobec dziecka, ma nie tylko społeczny, ale też prawny obowiązek zawiadomienia o tym fakcie organów ścigania.

Niezawiadomienie podlega karze pozbawienia wolności.